Dönüşüm olmazsa hazır giyim yılda 300 milyon dolar karbon vergisi verir

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat yeşil mutabakat çerçevesinde dönüşüme ayak uydurulması gerektiğini yoksa hazır giyim sektörünün her yıl 300 milyon dolar vergi vermek zorunda kalacağını söyledi. TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat hazır giyim sektöründeki Bloomberg HT’ye değerlendirdi.

Fayat, yeşil mutabakat çerçevesinde dönüşüme ayak uydurulması gerektiğini yoksa hazır giyim sektörünün her yıl 300 milyon dolar vergi vermek zorunda kalacağını söyledi.

Fayat’ın açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

Tüm sanayicilerin bu dönüşümü yapması lazım. Hazır giyim sektörü aslında en hazır sektör. Büyük alıcılar zaten bize zorunlu tutuyor, eğitimler ve sertifikalar almaya başladık. Avrupa 2 trilyon euroya yakın bir fon ayırdı. Bize gelen para genel bir fonlamanın ilk dilimi gibi. Karbon vergisine tabi olmamak için öncelikli beş sektörün 50-60 milyar dolarlık bir dönüşüme ihtiyacı var. Şirketlerin yatırımlarını bu çerçevede yapması lazım. Eğer bu dönüşümü yapmazsak hazır giyim sektörü olarak 300 milyon dolar vergi vermemiz lazım. Karbon salınımı daha yüksek olan sektörlerde bu rakam daha yüksek olabilir.

Kaynak: Bloomberght